avatarDagmar Faltysová 17.08.2020 3min čtení

5 způsobů, jak firmy v roce 2020 motivují zaměstnaneckými benefity

Každá společnost stojí především na zaměstnancích. Spokojenost zaměstnance pak přímo odráží jeho výkonnost a efektivitu. Vysoký důraz na motivaci svých zaměstnanců kladl už Tomáš Baťa a dnes tedy není téma zaměstnaneckých benefitů ničím novým. I v této oblasti je však třeba jít s dobou. Situace na trhu práce se vyvíjí a získat kvalitní zaměstnance není ani v dnešní době jednoduchý úkol. Kvalifikovaných a zkušených jedinců je na trhu práce výrazně méně, než jaká je poptávka. Proto si kvalitní zájemci mohou zaměstnavatele vybírat. Pravdou je, že nevybírají pouze podle částky na výplatní pásce. Velkou roli pro ně hrají i další výhody, které jim může zaměstnavatel nabídnout. 

 

Co ovlivňuje spokojenost zaměstnanců?

Hlavní faktory, které ovlivňují spokojenost v zaměstnání, jsou dle výzkumů pracovní prostředí, kolektiv, firemní kultura a možnost ztotožnit se s vizí firmy či s produkty a službami, které společnost nabízí. Čím dál více firem nabízí pro uvolnění pracovního prostředí flexibilní pracovní dobu, neformální dress code nebo I když se home office v době pokoronavirové rozšířil mnohem více, stále ještě není všude samozřejmostí. To jsou všechno způsoby, jak docílit toho, aby se vaši zaměstnanci cítili dobře. Pěstování firemní kultury je nedílnou součástí práce se spokojeností zaměstnanců. 

 

Zaměstnanecké benefity na míru

Chcete-li nabídnou svým zaměstnancům něco navíc a ukázat jim, že vám na nich záleží, budete muset jít o krok dál a odměnit je za dobře odvedenou práci. Klasické benefity jako jsou stravenky nebo příspěvky na pojištění jsou dnes už brány téměř jako samozřejmost. Při volbě odměňovacího systému byste neměli zapomenout, že preference pro odměňování jsou v oblasti benefitů pro každého jiné. Podívejme se na to, jaké zaměstnanecké výhody dnes společnosti poskytují.

 

 

1. Benefity ve formě elektronické stravenky

Zaměstnanecký benefit v podobě papírových stravenek je něco, na co jsme už dávno zvyklí. I v této oblasti ale existuje prostor pro inovace. Stejně jako čím dál víc lidí využívá platby kartou, stejný trend platí i pro stravenky. Papír je i v této oblasti na ústupu. 

Přechod na elektronické stravenky přináší řadu výhod nejen pro zaměstnance, ale i pro zaměstnavatele. Firma ocení především výrazné usnadnění administrativy a zároveň úsporu nákladů na účetní procesy spojené s vydáváním papírových stravenek. 

Zaměstnanci si naopak pochvalují, že při používání elektronické stravenky platí pouze tolik, kolik je jim naúčtováno. Nemusí složitě počítat, kolik stravenek v jaké hodnotě můžou použít a zda jim bude v obchodě či restauraci vrácen přeplatek. Dále pak lidé oceňují jednoduché bezkontaktní použití a přehledný systém, ve kterém si mohou snadno kontrolovat zůstatek.
V počtu poskytování je elektronická stravenka trendem číslo jedna i co se týče postupného růstu. Na elektronickou stravenku přechází téměř 300 firem měsíčně. Již dnes elektronické stravenky využívá přes 620 000 zaměstnanců, tedy až polovina zaměstnavatelů v ČR. A další stále přibývají.

 

 

2. Odměna formou zážitku

Mnoho firem hledá způsoby, jak svým zaměstnancům udělat život pestřejší a bohatší. Zaměstnanci si vytváří ke společnosti citové pouto, a jsou potom ke své firmě loajální. Firmy pořádají dnes již běžně teambuildingové akce, které mají za cíl posílit kolektiv formou společného zážitku. Stejně tak ale čím dál více využívají možnost využít zážitkové vouchery jako odměnu za píli svých zaměstnanců. 

Chcete-li zaměstnance odměnit zážitkem, který opravdu ocení, dejte mu možnost vlastního výběru. Toho docílíte, pokud mu danou částkou přispějete například na Flexi Pass kartu. Tu pak může použít u mnoha partnerů. Flexi Pass dnes využijete u více než 8 500 partnerských míst. Firmy dnes tuto možnost nabízejí až 200 000 zaměstnanců.

 

3. Příspěvek na dovolenou

Po dobře odvedené práci zasloužená dovolená. Chcete-li svého zaměstnance opravdu potěšit, dopřejte mu příspěvek na jeho vysněnou dovolenou. Našetřit na dovolenou snů není pro mnoho lidí, zejména těch s dětmi, úplně jednoduchá záležitost. Vy jim ale můžete pomoci a poskytnout jim benefit v podobě Holiday Pass poukázky ve výši až 20 000 Kč. Tyto poukázky mohou využít u široké nabídky cestovních kanceláří, pro platbu ubytování či lázní. 

Tento benefit stejně jako ostatní nepodléhá zdanění ani odvodům na sociální a zdravotní pojištění. Zaměstnanec tak získá o 45 % více prostředků na svou dovolenou, než kdyby stejnou částku spořil ze své mzdy.

 

4. Volnočasové poukázky

Dalším trendem v oblasti benefitů je zaměření na volný čas zaměstnanců. Lidé v posledních letech na jednu z předních příček svých seznamů priorit umisťují pojem “work-life balance”. Znamená to, že chtějí, aby byl jejich pracovní a soukromý život v rovnováze. Nabídnete-li svému zaměstnanci v této oblasti pomocnou ruku a dáte mu prostředky k tomu, aby na sobě dále pracoval, rozvíjel se, odpočíval a bavil se, bude vědět, že ve vás má partnera, kterému na něm záleží. Takový zaměstnanec bude chodit do práce rád a bude dělat vše pro to, aby se na něj společnost mohla spolehnout.

Velmi oblíbeným benefitem v oblasti volnočasových aktivit je v posledních letech ActivePass karta, která nabízí lidem možnost navštěvovat každý den některé z nejrůznější sportovních, zábavních a relaxačních zařízení. Díky ní si mohou vybírat z 283 aktivit, které nabízejí různé volnočasové provozovny a sportoviště na téměř 1 400 místech v ČR

 

5. Benefity pro rodiče 

V neposlední řadě bychom neměli zapomínat na rodiče. Velkým benefitem, který vyhledává čím dál více zaměstnanců, je podpora rodin s malými dětmi. Firmy se snaží zaměstnancům vyjít vstříc a budují například firemní školky. Rodiny svých zaměstnanců podporují také tím, že pořádají nejrůznější akce pro rodiny s dětmi.

Služby pro rodiny s dětmi nabízí také velká část našich partnerských provozoven. Kde firmy mohou svým zaměstnancům dopřát kvalitně strávený čas s rodinou, najdete zde.

 

Výhody a spokojenost zaměstnanců

Všechny tyto možnosti, kterými můžete ukázat svým zaměstnancům, že vám na nich záleží, nemusí být pro vaši společnost velká administrativní zátěž. Digitalizace je naopak cestou k jednoduchosti.. Další významnou výhodou je finanční úspora na straně zaměstnavatele i na straně zaměstnanců.. Zjednodušena je i uživatelská stránka benefitů.

 

Ozvěte se nám a nechte si poradit, jaký způsob odměňování zaměstnanců je nejvýhodnější právě pro vaši společnost.

 

avatar

Dagmar Faltysová

Dagmar Faltysová pracuje na pozici Specialista segmentového marketingu. Volný čas tráví nejčastěji s rodinou a mezi její záliby patří cestování, hudba a divadlo.