avatarDagmar Faltysová 17.08.2020 2min čtení

300 českých firem každý měsíc přechází na elektronické stravenky. Jsou výhodné i pro vás?

Elektronická stravenka se na českém trhu pro zaměstnanecké benefity objevuje už od roku 2013. Od té doby na stravenkovou kartu přechází velké množství českých i mezinárodních firem.. Jejich největší výhoda je kromě úspory logistických nákladů také možnost uživatelů platit za oběd přesnou částkou.

 

Rostoucí trend elektronických stravenek

Meziročně počty uživatelů elektronické stravenky rapidně rostou. Již v roce 2015 bylo možné jimi platit ve velkých řetězcích jako jsou supermarkety Albert nebo restaurace McDonalds. Už tehdy využívalo elektronickou stravenku 100 000 uživatelů.

Jak je tomu dnes? Měsíčně přibývají desítky firem a tisíce zaměstnanců. V současné době stravenky v České republice od zaměstnavatele dostává 1,3 miliony zaměstnanců a z toho více než polovina má stravenky v jejich elektronické podobě.

 

Výhody elektronické stravenky oproti papírové

Kromě značných časových i finančních úspor pro zaměstnavatele (podle propočtů jde až o 17 000 Kč za každého zaměstnance měsíčně při uplatňování daňově nejvýhodnější hodnoty stravenky) představují elektronické stravenky výhody hlavně pro zaměstnance. Nejvíce si podle průzkumu pochvalují možnost platit přesnou částkou, která může být i nižší, než je hodnota jedné stravenky. Důležitá je i možnost uhradit vyšší částku, než je maximální hodnota stravenky a hlavně rychlý a moderní způsob placení

Společnost Sodexo,  největší poskytovatel elektronické stravenky, umožnila už v roce 2015 placení přes elektronické stravenky v síti 15 000 restauračních zařízeních. Dnes už je to více než 27 000 partnerských míst – a každý měsíc přibývají další stovky.

 

Co je pro klienty největší výhodou po přechodu na elektronickou stravenku?výhody karty

 

 

Bezpečnost na prvním místě

 Některým ztrátám či krádežím nejde zabránit a každému z nás se již stalo, že občas o něco přijde vlastním či cizím přičiněním. V případě papírové stravenky jde o konečný stav - elektronická stravenka vám ale umožňuje zablokovat možnost platby. Zaměstnanec tak nepřijde o svůj benefit a jednoduše mu stačí nechat vystavit novou kartu, na kterou se mu jeho stravenkový kredit převede.

 

Přejít je tak jednoduché

Z průzkumů vyplývá, že se zaměstnavatelé nejvíce bojí komplikovaného přechodu ze stávajících papírových stravenek. Často se obávají, že stávající systém je plně funkční a jeho změna by vedla ke zmatkům, komplikacím či velkým časovým ztrátám. 

Opak je pravdou. Přechod na elektronické stravenky probíhá nejrychleji právě ve firmách, kde jsou zaměstnavatelé i zaměstnanci zvyklí na ty papírové. Dokonce to jde snadněji než při zavádění stravenkového benefitu na samotném začátku. Jak to probíhá?

Společnost pošle seznam svých zaměstnanců a už se skoro o nic dalšího nestará.    Sodexo zajistí distribuci karet stejnou cestou, jako se doposud doručovali stravenky papírové, připraví přehledné a srozumitelné podklady, aby zaměstnancům vysvětlili jednoduchost použití.

Zaměstnanec si vyzvedne svou novou kartu, aktivuje ji přes své vlastní přihlašovací údaje a může rovnou platit. Zaměstnavatel si sám určí rozpočet na jednoho zaměstnance a částku nahraje každému z nich v pravidelných intervalech. Vše si snadno zkontroluje ve svém účtu, a kromě průběžné kontroly se nikdo o nic nemusí starat.

 

            pen                                            mail                                                register

  Zadáte seznam       arrow-right      My vám pošleme        arrow-right        O nic se nestaráte 

    zaměstnanců                                    karty

 

 

Snadné použití přes mobilní aplikaci

Digitalizace elektronických stravenek přinesla kromě snížené ekologické zátěže také úsporu času pro zaměstnavatele i zaměstnance. Kromě možnosti použít stravenkovou kartu nyní přišla i možnost platby mobilem díky technologii NFC.

Pro telefony s operačním systémem Android je ke stažení aplikace Sodexo Mobilní platba. Stačí se registrovat, vložit údaje o kartě a začít platit.

 

Uvažujete o zavedení elektronických stravenek?

Přidejte se k tisícům firem, které již vstoupily do 21. století v moderním hávu a poskytují svým zaměstnancům elegantní a jednoduché řešení firemních benefitů v souladu s nejmodernějšími technologiemi. Vaši zaměstnanci to ocení a vy ušetříte čas, peníze i spoustu starostí. Podle našich výpočtů můžete díky stravenkám ušetřit měsíčně až 17 000 Kč za každého zaměstnance.

 

Zařiďte si elektronické stravenky rychle a jednoduše na našem portále.

 

 

avatar

Dagmar Faltysová

Dagmar Faltysová pracuje na pozici Specialista segmentového marketingu. Volný čas tráví nejčastěji s rodinou a mezi její záliby patří cestování, hudba a divadlo.